Śladami bogów, bohaterów i morskich wiatrów – grecka przygoda młodzieży z Zespołu Szkół w Mogilnie

W dniach 7–15 czerwca 2026 roku młodzież Zespołu Szkół w Mogilnie wyruszyła na niezwykłą wyprawę do Grecji. Organizatorem wycieczki było Biuro Turystyki „Przygoda” z Inowrocławia, które przygotowało bogaty program pełen historycznych odkryć, zachwycających krajobrazów i niezapomnianych przygód.

            Podróż rozpoczęła się wieczorem 7 czerwca. Autokar wypełniony młodzieńczym entuzjazmem ruszył na południe Europy. Trasa prowadziła przez malowniczą Słowację, zielone równiny Węgier oraz Serbię. Za oknami przesuwały się górskie szczyty, rozległe pola zbóż i niewielkie miasteczka skąpane w czerwcowym słońcu. Wieczorem uczestnicy dotarli do miejsca noclegu tranzytowego w Serbii, gdzie mogli odpocząć przed dalszą drogą ku greckim wybrzeżom.

            Następnego dnia autokar przekroczył granicę Grecji i skierował się do Salonik – miasta, w którym starożytność harmonijnie splata się ze współczesnością. Spacer z przewodnikiem po Starym Mieście pozwolił uczestnikom zanurzyć się w fascynującej historii regionu. Szczególne wrażenie wywarła Bazylika św. Dymitra, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Monumentalne wnętrza świątyni i wielowiekowa historia patrona miasta budziły podziw i refleksję. Młodzież podziwiała również Białą Wieżę – symbol Salonik, spacerowała po starożytnej Agorze oraz wśród ruin rzymskiego forum, gdzie kamienne pozostałości dawnych budowli opowiadały historie sprzed dwóch tysięcy lat. Po zakończeniu zwiedzania grupa udała się na Riwierę Olimpijską. Morze Egejskie przywitało uczestników błękitem wody i ciepłym, śródziemnomorskim powietrzem.

            Kolejny dzień przyniósł jedną z najbardziej wyczekiwanych atrakcji – rejs statkiem na malowniczą wyspę Skiatos. Już sama podróż morska była niezwykłym przeżyciem. Fale delikatnie kołysały statek, a morska bryza przynosiła upragnione ochłodzenie. Na wyspie uczestnicy odwiedzili stary port, gdzie kolorowe łodzie rybackie kołysały się na wodzie niczym zabawki. Następnie wspięli się do punktu widokowego przy wieży zegarowej. Stamtąd rozciągała się panorama białych domów, czerwonych dachów i błękitnego morza sięgającego aż po horyzont. To tutaj kręcono sceny do słynnego musicalu „Mamma Mia!”. Spacer wąskimi, zabytkowymi uliczkami pozwolił poczuć wyjątkowy klimat greckiej wyspy. Jednak prawdziwa zabawa była podczas podróży statkiem, którego pokład zamienił się w pływającą dyskotekę. W rytm greckiej muzyki uczestnicy poznawali kroki słynnego tańca Zorby, a śmiech i wspólna zabawa towarzyszyły im aż do powrotu na ląd. Tańczono również do światowych i polskich przebojów muzyki dyskotekowej.

            Jednym z najważniejszych punktów programu była wycieczka do Aten – kolebki europejskiej cywilizacji. Już z daleka uwagę przyciągało majestatyczne wzgórze Akropolu górujące nad miastem. Podczas zwiedzania młodzież mogła podziwiać ruiny Partenonu – świątyni poświęconej Atenie Partenos, monumentalne Propyleje, świątynię Ateny Nike oraz Erechtejon ze słynnym krużgankiem kariatyd. Kamienne kolumny i antyczne mury przypominały o czasach największej świetności starożytnej Grecji. Nie mniej imponujący okazał się Odeon Herodosa Attyka, Wieża Wiatrów oraz monumentalna świątynia Zeusa Olimpijskiego. Uczestnicy odwiedzili także stadion Kallimarmaro, na którym odbyły się pierwsze nowożytne igrzyska olimpijskie. Duże zainteresowanie wzbudziła zmiana warty przed parlamentem. Greccy gwardziści w tradycyjnych strojach, wykonujący precyzyjne, ceremonialne ruchy, stali się bohaterami wielu pamiątkowych fotografii. Na zakończenie wizyty w stolicy grupa spacerowała po malowniczej dzielnicy Plaka. Wąskie uliczki pełne kafejek, sklepików z pamiątkami i gwaru turystów tworzyły niepowtarzalny klimat ateńskiego popołudnia. W drodze powrotnej uczestnicy zatrzymali się pod Termopilami przy pomniku Leonidasa. To właśnie tutaj przed wiekami garstka Spartan stawiła legendarny opór potędze perskiej armii.

            Następny dzień prowadził do Litochoro – malowniczej miejscowości położonej u podnóża Olimpu, mitycznej siedziby greckich bogów. Wędrówka przez skalisty wąwóz dostarczyła wielu niezapomnianych widoków. Szum górskiego potoku towarzyszył uczestnikom aż do Wodospadów Zeusa i Wanien Afrodyty. Krystalicznie czysta woda, bujna roślinność i majestatyczne zbocza Olimpu tworzyły krajobraz niczym z greckich legend. Był to dzień pełen kontaktu z naturą i chwili wytchnienia od wielkomiejskiego zgiełku.

            Ostatnim wielkim punktem programu była wycieczka do Kalambaki i zwiedzanie słynnych Meteorów, czyli bizantyjskich klasztorów zawieszonych na skałach. Wcześniej uczniowie poznali w okolicznej fabryce techniki powstawania słynnych ikon. Już sam widok ogromnych skalnych filarów wyrastających pionowo ku niebu zapierał dech w piersiach. Na ich szczytach od wieków trwają bizantyjskie klasztory, budowane przez mnichów poszukujących ciszy i duchowego skupienia. Położone wysoko nad ziemią świątynie wydawały się zawieszone między niebem a światem ludzi. Uczestnicy z podziwem słuchali opowieści o trudach życia zakonników i niezwykłej historii tego miejsca. Opiekunami tego niezwykłego wyjazdu byli członkowie Szkolnego Klubu „Podróżnik” – Magdalena Wietrzykowska, Iwona Ciesielska i Piotr Perzyna. Funkcję pilota wycieczki pełnił właściciel Biura Podróży „Przygoda” – Ryszard Kamassa.

            Dziewięć dni spędzonych w Grecji minęło niezwykle szybko. Był to czas poznawania historii, kultury i przyrody jednego z najpiękniejszych krajów Europy. Młodzież z Zespołu Szkół w Mogilnie wróciła do domu bogatsza o nowe doświadczenia, przyjaźnie i wspomnienia. Grecja zachwyciła wszystkich – od antycznych zabytków Aten i Salonik, przez lazurowe wody Morza Egejskiego, po monumentalne Meteory i mityczny Olimp. Ta niezwykła podróż na długo pozostanie w pamięci uczestników jako prawdziwa przygoda, pełna odkryć, emocji i niezapomnianych chwil.

This will close in 0 seconds

Scroll to Top