Przejdź do treści
Wycieczka do Grecji

W dniach 22-30 kwietnia uczniowie Zespołu Szkół w Mogilnie wspólnie z Biurem Turystycznym „Przygoda” podziwiali greckie miasta, architekturę, smakowali lokalną kuchnię, poszerzali wiedzę o kulturze i historii Grecji.

Po bardzo długiej podróży i przekroczeniu sześciu granic naszą grecką przygodę w rytmie „siga, siga” („powoli, powoli”) zaczęliśmy od zwiedzania drugiego co do wielkości miasta w Grecji – Saloniki. Miasto zostało założone 315 p.n.e. i nazwano Tessaloniki na cześć żony króla Macedończyków i przyrodniej siostry Aleksandra Wielkiego. W trakcie naszego spaceru po starożytnych uliczkach miasta zobaczyliśmy pomnik Aleksandra Wielkiego, Białą Wieżę, Łuk i Rotundę Galeriusza, Bazylikę Demetriosa wraz ze starożytnymi podziemiami. W godzinach wieczornych dotarliśmy do miasteczka Leptokaria na Riwierze Olimpijskiej, gdzie prawie przy samym Morzu Egejskim mieścił się nasz hotel.

Drugi dzień wycieczki zaczęliśmy od spaceru wąwozem Enipeas u podnóża Olimpu, gdzie według mitologii swoją siedzibę ma grecki bóg Zeus. Już sam wąwóz jest wyjątkowo malowniczy, pozwala bowiem na podziwianie pionowych urwisk skalnych wkomponowanych w barwne wiosenne krajobrazy. Ukoronowaniem wędrówki są wodospady Zeusa i wyżłobione pod nimi dwa baseny, w których według mitu miała się kąpać bogini Afrodyta. Kąpiel w takim basenie zapewnia podobno młodość, zdrowie i urodę. My, jako piękni i młodzi z natury, ograniczyliśmy się tylko do podziwiania cudów przyrody. Po krótkim spacerze górskim szlakiem, wróciliśmy do miasteczka Litochoro, które było punktem wyjścia naszej wyprawy w góry. W miasteczku nie brakuje atrakcji, dlatego spędziliśmy w nim kolejne miłe chwile.

            Trzeci dzień zaczął się dla nas bardzo wcześnie, bo już o 1:00 ruszyliśmy w nocną podróż do stolicy Grecji Aten. Pierwszym punktem zwiedzania był Stadion Panateński, gdzie odbyły się pierwsze Nowożytne Igrzyska Olimpijskie. Później udaliśmy się pod Parlament Grecji, aby zobaczyć niezapomnianą, widowiskową i jedyną w swoim rodzaju ceremonię zmiany warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Dalej udaliśmy się na wzgórze Akropolu, na którym znajduje się kilka ważnych budynków, z których najbardziej znany jest Partenon – świątynia poświęcona bogini Atenie. Mogliśmy zobaczyć świątynie Ateny Nike, Erechtejon, Propyleje – monumentalne wejście na akropol, Odeon Heroda Attyka, Teatr Dionizosa oraz przepiękną panoramę miasta. Dalej ruszyliśmy spacerem przez urokliwe uliczki do „Dzielnicy Bogów” – Plaka to niewielka, historyczna dzielnica charakteryzująca się labiryntami małych uliczek i budynków, których fundamenty pamiętają starożytne czasy. Ostatnim punktem programu tego dnia był przejazd do Termopil. Miejsca znane ze słynnej bitwy pod Termopilami, gdzie stoi pomnik Leonidasa przywódcy Spartan. Bitwa doczekała się swojej ekranizacji w filmie „300”.

            Czwarty dzień zaczęliśmy od przejazdu do Kalambaki, gdzie w małym zakładzie zobaczyliśmy, jak wygląda proces pisania ikon. Dalej ruszyliśmy zobaczyć Meteory – masyw skał, na szczytach których umiejscowiony jest zespół 24 prawosławnych klasztorów (monastyrów). My mieliśmy możliwość zwiedzenia od środka jednego z nich, w którym dalej toczy się życie monastyczne.

            Piątego dnia rozpoczęliśmy ostatnią i chyba najbardziej wyczekiwaną atrakcję – był to rejs statkiem na wyspę Skiathos. Ta mała wyspa swą popularność zyskała dzięki filmowemu hitowi „Mamma Mia ”, gdzie kręcono część scen do filmu. Mogliśmy pospacerować po krętych biało-niebieskich uliczkach charakterystycznych dla Grecji. Dalej popłynęliśmy na plażę Koukounaries, która słynie z drobnego złotego piasku i lazurowej wody.

Po śniadaniu i zrobieniu ostatnich pamiątkowych zdjęć, ze wspaniałymi wspomnieniami wyruszyliśmy w podróż powrotną do Polski. „Ta leme” – do zobaczenia Grecjo.

Opiekunami podczas wyjazdu byli Anna Wojtasińska-Tokarczyk, Ryszard Kamassa, Iwona Ciesielska, a pilotem z ramienia Biura Turystyki „Przygoda” pani Iwona.

Scroll to Top